Napis "Zespół Szkół w Rozogach" kolor pomarańczowy

Logo Biuletynu Informacji Publicznej - link do BIP


Logo "Funduszy Europejskich", "Wrmia i Mazury", "Unii Europejskiej

W gościnnych Brzeszczach

          W gościnnych Brzeszczach – pierwszym gimnazjum w Polsce noszącym imię księdza Jana Twardowskiego
29 maja 2015r delegacja młodzieży naszego gimnazjum oraz nauczycieli: Grażyną Zapert, Elżbietą Siernicką, Jarosławem Kozikowskim i księdzem Józefem Midurą  wzięła udział w spotkaniu w Gimnazjum nr 1 w Brzeszczach w przededniu setnej rocznicy urodzin Patrona ks. Jana Twardowskiego. Nie była to pierwsza wizyta w  szkole Imienniczce, gdyż nasze szkoły są zaprzyjaźnione od lat – był to więc ciąg dalszy spotkań. W ten sposób wypełniliśmy życzenie naszego wspólnego Patrona, by wszystkie szkoły połączyły swoje siły i nawiązały współpracę. Zostaliśmy serdecznie przyjęci przez gospodarzy.

Po obiedzie nasza młodzież (12 uczniów) spotkała się z rówieśnikami z Brzeszcz oraz ich rodzicami. Po zapoznaniu udała się do ich domów, w których zorganizowano noclegi. Po krótkim odpoczynku młodzież ponownie spotkała się w szkole w celu zaprezentowania zasad nowej dla nich gry Indiaca – znanej naszym uczniom. Gra bardzo podobała się gimnazjalistom z Brzeszcz. Mimo, iż pierwszy raz w niej uczestniczyli, wygrali pierwszy mecz. Pozostałą część wieczoru uczniowie spędzili u rodzin w Brzeszczach. Była to doskonała okazja do poznania nowych obyczajów, ludzi, miejsc, a także mowy miejscowej ludności. Rano  wszyscy uczestnicy uroczystości spotkali się przed szkołą, aby wspólnie przemaszerować do parafialnego kościoła pw. św. Urbana. Mszy św. przewodniczył ks. Józef Midura.  Po uroczystej mszy rozpoczęła się w szkole część artystyczna. Pani dyrektor – Urszula Nocoń – przypomniała historię związaną z Patronem. Potem młodzież przedstawiła część artystyczną, w której również wzięli udział uczniowie z naszej szkoły. Na tę uroczystość dziewczęta założyły regionalne stroje kurpiowskie, w których wyrecytowały wiersze. Klara Szydlik zaprezentowała wiersz pt. „Wesele na Kurpiach”,  a Magdalena Deptuła recytowała własny wiersz o Kurpiowszczyźnie pt. „Kawałek chleba”. Maciej Samsel wcielił się w rolę księdza Jana Twardowskiego recytując "Glos z nieba",a Tomasz Wielk opowiedział bajkę mazurską. Młodzież z Brzeszcz przedstawiła spektakl poetycko – muzyczny oparty na twórczości księdza – poety. To spotkanie pozostawiło niezapomniane wrażenia. Żal było odjeżdżać. Wszyscy miło wspominać będą ten wyjazd. Z utęsknieniem będziemy oczekiwać kolejnych spotkań.

Grażyna zapert