bipLogo


naglowek03

Romeo i Julia

W dniu 9 lutego 2017r. O godz. 15.30, w Zespole Szkół w Rozogach, na zebraniu z rodzicami, odbyło się przedstawienie teatralne przygotowane na podstawie fragmentu uproszczonej wersji dramatu Williama Szekspira, autorstwa Elizabeth Weinstein pt. „Shakespeare With Children – Six Scripts for Young Players” wyd. Smith and Kraus Publishers, 2008r.
Przedstawienie odbyło się w ramach działań projektu Erasmus+  pt. „Through artistic abilities to develop basic skills”, w wykonaniu uczniów zaangażowanych w pracę klubu teatralnego, pod opieką pań: Elizy Herasimiuk i Anity Dąbrowskiej. Dekoracje do przestawienia wykonał klub plastyczny pod opieką pani Aldony Kaczmarczyk.
Komentarz do przedstawienia „Romeo i Julia” na podstawie sztuki Williama Szekspira – scena balkonowa.
Historia Romeo i Julii to znany na całym świecie dramat angielskiego pisarza Wiliama Szekspira. Jego liczne interpretacje odnajdujemy w tysiącach adaptacji scenicznych i filmowych. Setki poematów oraz dzieł sztuki powstałych w oparciu o pierwotny tekst dramatu ukazuje różnorodne odsłony tej pięknej, lecz jakże tragicznej historii o nieszczęśliwej miłości dwojga młodych ludzi. Szekspir główne wątki akcji „Romea i Julii” osadził w Weronie. Młodzi poznali się na balu w domu Kapelettich i zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia, a ponieważ pochodzą ze zwaśnionych rodzin, ich miłość jest zakazana.  
Do naszego przedstawienia wybraliśmy scenę balkonową, jedną z najbardziej romantycznych scen w literaturze światowej. Romeo, pod osłoną nocy, udaje się pod balkon Julii, aby wyznać jej swoje uczucia. Okazuje się, nie jest też obojętny dla Julii. Scena balkonowa to piękne wyznania i czułe słowa przepełnione miłością.

Przedstawienie teatralne pt. „Romeo i Julia” wystawione w dniu 9 lutego 2017r. do pobrania