bipLogo


naglowek03

Chcieliśmy poczuć Ducha Teatru…

10 października 2016 r. roku udaliśmy się na wycieczkę do Olsztyna. Zaczęliśmy od wizyty w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, który uzyskał status Narodowej Instytucji Kultury -  to pierwsza jednostka kulturalna w północno – wschodniej Polsce o takiej randze.
Tym razem nasza wycieczka  miała ona inny cel, niż oglądanie sztuki i podziwianie gry aktorskiej. Udaliśmy się na wędrówkę za kulisy teatru…
Na początku wysłuchaliśmy historii powstania tego budynku,  następnie wyruszyliśmy na zwiedzanie wszystkich zakątków Teatru.  Była to niezwykła wycieczka, mogliśmy wejść na scenę, obejrzeć z bliska scenografię , zajrzeć do budki suflera i inspicjenta, byliśmy również w pracowni krawieckiej, modelatorskiej, w  garderobie aktorów. Wysłuchaliśmy ciekawej lekcji na temat powstawania sztuki teatralnej, a także kilku zabawnych historyjek związanych z przedstawieniami.  Potem udaliśmy się do Warmińsko – Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej na multimedialną  lekcję:  „W maskach i na koturnach - teatr starożytnej Grecji” , podczas  której dowiedzieliśmy się, jakie były początki teatru, poznaliśmy genezę spektaklu, budowę teatru, rolę aktora i chóru, komponenty przedstawienia, omówiliśmy ciekawe rozwiązania scenograficzne, a także mówiliśmy o różnicach między  teatrem antycznym a współczesnym.
 To była niezapomniana wycieczka…